Niekoľko slov o dlažobnej kocke

Dlažobná kocka

Vďaka rôznym druhom dlažobných kociek a ich povrchovým úpravám a tvarom je možné vytvárať okolo domu a v záhrade celkom originálne kompozície. Dlažobná kocka je mimoriadne praktická. Osvedčuje sa ako materiál dostatočne odolný na to, aby slúžil k stavbe verejných komunikácií a súčasne dosť kreatívny na to, aby bol využívaný na úpravy plôch dekoratívneho charakteru – terás, schodov a záhrad.

Otázka tvaru

Dlažobná kocka môže mať rôzne tvary. Ich výber závisí od charakteru miesta, domu a interiéru. Najobľúbenejšie kocky, a to kocky s obdĺžnikovou alebo štvorcovou základňou, sa výborne hodia na dláždenie cestičiek a terás, ale aj na stavbu schodov a múrikov. Kocky nepravidelného tvaru so starobylo vyzerajúcim povrchom zasa dodajú miestu atmosféru stredovekých uličiek. V prípade, že potrebujeme použiť dokončovacie prvky, stojí za to zvážiť, či namiesto tradičných nezvoliť ich zaujímavejšiu alternatívu – prvky z kolekcie Kravento. Tieto kocky s kosoštvorcovou základňou a zaoblenými hranami sa výborne osvedčujú pri tvorbe oblúkov a kruhov a pri stavbe schodov. Je to ideálny materiál na jemné členenie priestoru do rôznych výškových úrovní.

Na veľkosti záleží

Zaujímavý výsledok dosiahneme aj vtedy, keď budeme pracovať nielen s tvarom dlažobnej kocky, ale aj s jej veľkosťou. Kombinovaním väčších a menších prvkov získavajú plochy zaujímavú a zároveň aj subtílnu štruktúru. Takéto povrchy majú svoje osobité čaro a pritom neodvádzajú pozornosť od zelene ani od samotnej budovy, keďže sa harmonicky začleňujú do jej okolia. Pokiaľ chceme, naopak, zvýrazniť funkciu alebo rozdelenie priestoru, je dobré využiť materiály kontrastných farieb, ktoré na povrchu vytvoria výraznú kresbu.

Sila farieb

Vďaka širokej palete farieb a povrchových úprav je možné dlažobné kocky Libet využiť k tvorbe rôznorodých a neobyčajných kompozícií. Pomocou kombinovania farieb je možné nasmerovať pozornosť návštevníka k detailom, na ktorých záleží a dokonca opticky zväčšiť alebo zmenšiť daný priestor. Dlažobné kocky Libet sa vyrábajú ako v prírodných farbách pôdy (rôzne odtiene béžovej, žltavej, sivej a hnedej), tak aj v intenzívnejších farbách pre odvážnych (farby jesene a grafitovo sivá). Pokiaľ chceme vytvoriť v upravovanom priestore výnimočnú atmosféru, stojí za to siahnuť po kockách s nerovnorodým odtieňom, ktoré dodajú povrchu osobitnú hĺbku.