fbpx

Výstavná záhrada v Libiążi

virtuálna prehliadka

Po výstavnej záhrade v Lodži vznikla táto záhrada firmy Libet ako druhá v poradí.

Nachádza sa na území výrobného závodu v meste Libiąż (čítaj libjonž) v Malopoľskom vojvodstve na ploche s rozlohou 1 500 m2, z čoho asi 1 200 m2 predstavujú dláždené povrchy a objekty malej architektúry. Zvyšné plochy sú vysadené sviežou zeleňou, ktorá prirodzene zvýrazňuje farby a štruktúru dlažobných kociek a dlaždíc.


Zóna Alica v krajine zázrakov

Ide o najtajomnejšiu a súčasne najrafinovanejšiu časť záhrady v Libiążi. Podobne ako svet v slávnej knižke Lewisa Carrolla je aj Alicina zóna plná tajomných zákutí, prekvapujúcich kompozícií a osobitého, neopakovateľného čara.
A rovnako ako Alica, ktorá sa nečakane ocitla v tajomnej krajine zázrakov a prenasledovala bieleho králika, je aj návštevník Alicinej zóny vedený zvedavosťou, s ktorou odhaľuje ďalšie a ďalšie prekvapenia. Pre túto zónu je charakteristická pestrosť – hnedé a béžové tóny sú kombinované so svetlými a tmavými odtieňmi sivej a fantazijné tvary, kruhy rôznych veľkostí sa spájajú do tajomných kompozícií. Cestička sa krúti a kľukatí a vedie návštevníka tajomným svetom plným zázrakov a  kúziel.

Prvky, s ktorými sa návštevníci cestou stretávajú, upútajú pozornosť, ale neprezradia hneď svoj účel. Použité povrchové materiály a architektonické riešenia dokonale vystihujú atmosféru miesta na hranici sna a skutočnosti.


Klasická zóna

Táto zóna má rysy provensálskeho a talianskeho štýlu. Dláždené plochy a priestorové prvky, ktoré sa v nej nachádzajú, navodzujú atmosféru slnkom rozpálených stredomorských zákutí a zároveň Vás ovanú vôňou levandule a byliniek, ako to poznáme z južných oblastí Francúzska.

Kamenná architektúra, ktorá je pre provensálsku krajinu typická, sa v záhrade Libet Design uplatnila v podobe kamenného múru s klenbovými priechodmi, efektných oporných múrikov, terás, širokých schodov a vyvýšenín.

Nechýba ani vínna pivnica, keďže Provence (Provensálsko) je známe nielen ako krajina levandule a tymiánu, ale aj vynikajúceho vína. Naopak, voľne sa krútiace línie, objekt pripomínajúci fontánu, betónové črepníky a povrchy evokujúce slnkom rozpálenú pôdu – to sú už prvky z oblasti talianskej klasiky, ktoré vnášajú do klasickej zóny pocit vzduchu chvejúceho sa horúčavou. Všetky prvky tejto zóny majú pastelové odtiene a pôsobia rovnako teplo a prirodzene ako v stredomorských krajinách.


Moderná zóna

Modernej zóne vládne široká paleta sivých odtieňov a veľké rozmery terasových dlaždíc a dlažobných kociek, či už tvoria dlažbu, alebo pokrývajú priestorové moduly.
Úpravu dopĺňajú jednoduché geometrické tvary malej architektúry, ktoré jej dodávajú eleganciu.
Geometrickosť a sivé ladenie nepôsobia v tomto prípade ani jednotvárne, ani nudne. Práve naopak, moderná zóna zaujme bohatstvom odtieňov, tvarov a neštandardných riešení a prekvapí návštevníka vyvolaním príjemných pocitov a estetických dojmov. Na vlastné oči sa v nej môžete presvedčiť, aké množstvo tónov obsahuje sivá, pretože tu koexistujú v dokonalej harmónii odtiene svetlé (popolavo sivá, bianco carrara, beige) aj tmavé (titánovo, antracitovo či grafitovo sivá alebo grigio).

Presvedčivo pôsobia aj veľké rozmery dlažobných kociek a dlaždíc, ktoré sú vynachádzavým spôsobom zostavené do podoby dlažby alebo vyvýšených stupňov, múrikov a múrov. Moderne upravená časť záhrady v Libiążi je živým dôkazom toho, že dlaždice a dlažobné kocky môžu byť vhodným materiálom rovnako na stavbu lavičiek, sedadiel, a dokonca aj letných interiérov, ako sú napríklad kuchyne alebo miesta určené na grilovanie. Prvky z architektonického betónu sú pre taký priestor skvelou dekoráciou.


Rustikálna zóna

Táto zóna upúta návštevníka uvoľnenou dekoratívnosťou a nadväznosťou na vidiecky štýl, vďaka
omu vyvoláva spomienky na záhradu starej mamy alebo prázdniny strávené na vidieku. Pôsobí hrejivo, priateľsky, pokojne a bezpečne – navodzuje presne také pocity, po akých túžia obyvatelia miest unavení každodenným zhonom.
Najvýraznejším prvkom rustikálnej zóny je tzv. suchý potok – objekt pripomínajúci potô
ik, ktorý tak často žblnkoce vo vidieckych záhradách. Jeho pomyselné brehy tvoria palisády a prvky v teplom odtieni pastello a jeho dno je vystlané oblými kameňmi rôznych veľkostí. Potô
ik lenivo meandruje záhradou, stáva sa jej osou a delí priestor na časti upravené v rôznych štýloch.

Rustikálna zóna sála teplom domáceho krbu a každé jej zákutie vyvoláva v mysli vidiecke obrazy a spomienky na šťastné detstvo. Použité dlažobné kocky majú starobylo vyzerajúci zdrsnený povrch a pórovité tehly a palisády s nepravidelnými okrajmi pripomínajú svojou štruktúrou štiepaný kameň, čo ešte viac zvýrazňuje pôsobivosť celej kompozície.

Libet - Producent Kostki Brukowej