fbpx

Výstavná záhrada v Lodži

virtuálna prehliadka

Záhrada v Lodži zaberá plochu s rozlohou viac ako 2 500 m2.

Originálne úpravy exteriéru, s ktorými sa v tejto záhrade stretávame, prezentujú okrem iného novinky z ponuky firmy Libet.

Zóny rôznych štýlov (mestská, rustikálna, moderná) a tematické zákutia (vodné, galaktické, zónové a niekoľko ďalších) predstavujú zaujímavé riešenia, ktoré sú často neštandardné ako z hľadiska štýlového, tak aj z hľadiska funkčného.
Stojí za to presvedčiť sa na vlastné oči, že aj prvky z betónu môžu štýlovo zapadať do akéhokoľvek prostredia. Vo výstavnej záhrade v Lodži čaká na návštevníkov viac ako 2 500 m2 inšpirácie.


Mestská zóna

Táto časť záhrady otvára celú expozíciu a návštevníkom predkladá niekoľko možností úprav okolia domu v mestskom priestore. Vynachádzavé využitie terénnych nerovností zvýrazňuje charakter miesta a zvyšuje estetickú a úžitkovú hodnotu mestskej krajiny. Príklad černo-bielej úpravy je inšpirovaný najnovšími trendmi, ktoré vidia hodnotu práve v takýchto kompozíciách. Čistá grafická schéma povrchu delí priestor na rôzne zóny. Vysoké prvky spevňujúce svahy zvýrazňujú rozdiely v úrovniach terénu. Výslednú hodnotu takého projektu ovplyvňuje do značnej miery kvalita použitých materiálov. Dlažobné kocky a terasové dlaždice v kombinácii s prírodnou kamennou drvinou dodajú eleganciu aj tej najjednoduchšej úprave. V tomto prípade zašiel projektant ešte o krok ďalej. Rozhodol sa totiž vyzvať detských obyvateľov mesta a ich rodičov k interakcii a ponúknuť im niekoľko možností, ako v záhrade tráviť voľný čas. Šachy na čerstvom vzduchu, skákanie panáka, hra na naháňačku okolo gulí alebo hra na skrývačku, ku ktorej vyzývajú rozmerné panely vyrastajúce priamo zo zeme – to sú len niektoré z nich.


Moderná zóna

Veľké jednoduché formy a černo-biele ladenie – to sú vlastnosti pripisované modernému, minimalistickému štýlu. Sivá farba sa po rokoch odmietania vracia, a to v plnom lesku. Je to priamo triumf sivej v jej najlepších podobách. Rôzne odtiene a štruktúry – od bielej po tmavo grafitovú a od hladkého povrchu po silne zdrsnený – vnášajú do zdanlivo asketických úprav veľmi zaujímavé prvky. Sivé tóny sa dobre spájajú s kovom a sklom a zároveň podtrhujú krásu dreva a jemnosť zelene. Vďaka neštandardnému spôsobu kladenia dlaždíc Maxima vznikajú na terase široké škáry, ktoré je možné vyplniť štrkom alebo trávou. Výrazným akcentom tejto zóny je originálna pergola z gabiónov.


Rustikálna zóna

Útulný a osobitý dom so záhradou – to bola inšpirácia pre vznik rustikálnej zóny. Zlatisto a rašelinovo hnedé farby kruhov z tehál a kameňov sa snúbia s pieskovo hnedým povrchom terasy. Zelené koruny stromov poskytujú príjemný tieň a červené kríky ladia s farbami malej architektúry. Štiepané tehly a kamene z kolekcie Libet Completto majú vzhľad prírodného štiepaného kameňa, takže zvýrazňujú romantickú atmosféru záhrady. Sú
asťou kompozície je aj špeciálne vybraná hojdačka.


Záhradná zóna

V záhrade alebo v parku predstavuje jeden z najdôležitejších prvkov kompozície samotná príroda. Aby nás však zeleň uchvacovala svojou krásou nepretržite, musíme jej venovať pravidelnú starostlivosť. V záhradnej zóne sa ako strážcovia poriadku vypínajú vysoké štiepané palisády, ktoré vymedzujú hranice širokého chodníka. Stĺpiky pripomínajúce prírodný kameň tvoria kompaktný múrik, ktorý oddeľuje trávnik a kríky od veľkoryso koncipovaných cestičiek. Zlatistá farba chodníkov a ich jemné línie dodávajú záhrade oddychový, prechádzkový charakter. Tento princíp organizácie priestoru sa výborne osvedčuje aj na väčších plochách, napríklad v mestských parkoch.


Zenová zóna

Minimalistické záhrady v zenovom štýle sa dnes najčastejšie objavujú v susedstve moderných stavieb z betónu a skla. Jednoduchosť, úspornosť výrazových prostriedkov a symbolizmus, ktoré sú pre tento spôsob úpravy záhrad charakteristické, nachádzajú odozvu aj v súčasných interpretáciách. Zenový postoj voči svetu spočívajúci v prijímaní vecí takých, aké sú, je spojený s odmietaním najrôznejších ozdôb a dekorácií. Z kompozície rastlín, vody a skál vyžaruje harmónia a elegancia a súčasne rešpekt voči prírode. Zafírové sklo uväznené v gabióne symbolizuje vodu. Sprevádzajú ho jednoduché formy zo svetlého kameňa. Usporiadaná zeleň podtrhuje prítomnosť zeme. Celok tvorí pokojné zákutie – súčasnú úpravu priestoru v zenovom štýle.


Galaktické zákutie

Hlavným aktérom galaktickej úpravy je obľúbená drobná dlažobná kocka Piccola. Zostava kociek lichobežníkového tvaru umožňuje tvoriť oblúky a kruhy s ľubovoľným polomerom a kompozície, pri ktorých jediným limitom je autorova fantázia. Ozdobné gule symbolizujúce planéty sú vo väčšine prípadov záhradné lampy, iba jedna z nich, pologuľa ležiaca uprostred kompozície, je vyrobená z architektonického betónu a predstavuje prvok kolekcie Libet STAMPO. Sú
asťou galaktického zákutia sú aj štiepané palisády, z ktorých je postavený múrik okolo terasy. Prvky tvoriace prednú stranu oplotenia sú uložené neštandardným spôsobom – vodorovne. Vďaka tomu je lemovanie galaktického zákutia spojité a zvýrazňuje kresbu povrchu.


Zákutie Feng šuej

Voda v pohybe predstavuje životodarnú energiu, ktorá pomáha dosiahnuť úspech, blahobyt a osobné šťastie. Vo Feng šuej symbolizuje tieto hodnoty voľne tečúci potok.  Tečúca voda a zaoblené tvary cestičiek a prvkov malej architektúry sú predpokladom voľného prúdenia pozitívnej energie v záhrade. Teplé farby štiepaných kameňov a pieskovcový povrch tesaných dlaždíc harmonicky dopĺňajú jednoduchú úpravu tohto zákutia. Jeho mágiu zvýrazňuje plastika s názvom Endless Ribbon (Nekonečná páska) symbolizujúca nekonečno.

Libet - Producent Kostki Brukowej